Projekt KidSpeak

W dniach 9 - 13 października w ramach projektu KidSpeak gościliśmy w naszej szkole Eyę i Tarunpreeta. Wolontariusze prowadzili lekcje języka angielskiego z uczniami, opowiadali o swoich krajach – Tunezji i Indiach. Uczniowie czynnie uczestniczyli w lekcjach

Eya opowiedziała nam o największych atrakcjach Tunezji. Dowiedzieliśmy się, że urzędowym językiem w Tunezji jest arabski. Kuchnia tunezyjska bogata jest w aromatyczne przyprawy i należy do jednej z bardziej pikantnych na świecie. Egzotyczna przyroda, ciekawe położenie nad brzegiem ciepłego morza, piaski Sahary, niezwykłe zabytki, rzymskie świątynie, niebiesko-białe miasteczko Sidi Bou Said sprawiły, że nie mogliśmy oderwać oczu od ekranu. Niektóre klasy zgłębiały tajniki pisania i czytania po arabsku. Dowiedzieliśmy się, że w Tunezji powstawały zdjęcia do takich filmów, jak "Gwiezdne Wojny", "Angielski Pacjent", "Piraci", "Indiana Jones". Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta tam żyją. Eya pokazała nam również dinary tunezyjskie. Banknoty zrobiły na nas ogromne wrażenie, mogliśmy je zobaczyć na własne oczy, dotknąć.

Równie ciekawe były lekcje prowadzone przez Tarunpreeta, uczniowie dowiedzieli o naturze i kulturze Indii. Przedstawialiśmy się w języku hindi, uczyliśmy się tańców indyjskich. Obejrzeliśmy filmiki o dwóch ważnych festiwalach w Indiach: Holly - festiwal kolorów oraz Diwali – święto świateł. Poznaliśmy niezwykłą kuchnię indyjską, zwyczaje kulinarne, desery. Najmłodsi uczniowie tańczyli tańce indyjskie.

My również przygotowaliśmy niespodzianki dla naszych wolontariuszy. We wtorek zapoznaliśmy ich z kulturą naszego regionu – Kurpiów. Eya i Tarunpreet uczestniczyli
w zajęciach zespołu tanecznego Nowe Latko. Mieli okazję przymierzyć oryginalny tradycyjny kurpiowski strój. Wolontariusze nauczyli się dwóch tańców kurpiowskich. Tego samego dnia brali udział w zbiórce harcerskiej. Otoczeni uczniami, bawili się, śpiewali, kosztowali kiełbaski z ogniska. W czwartek świętowali z nami Dzień Edukacji Narodowej.
W piątek z „łezką w oku” pożegnaliśmy naszych wspaniałych gości. Podziękowań nie było końca i łez też nie brakowało, gdy trzeba było powiedzieć ostatnie مع السلامة i namaste.
Bardzo dziękujemy!

2018  SP DABROWKA   - © PIXEL