Akademia Filmowa 2017/2018

Akademia Edukacji Filmowej – rozpoczęta, uczniowie klas IV – VII 19 października obejrzeli film pt. „Marsz pingwinów”, który skupia się na 45-letnim pingwinim nestorze, który wraz ze swoją partnerką doczekał się, być może już ostatniego w jego i tak długim życiu, potomka.

Film pokazuje nam nie tylko ciężką, pełną naturalnych niebezpieczeństw wędrówkę nielotów, ale i cały proces wychowawczy małego pingwinka – od spokojnego wygrzewania się pod matką, przez momenty strasznego głodu i dokarmianie resztkami przez ojca, aż po osiągnięcie względnej samodzielności i stanie się godnym następcą "tronu". Jacquet stosuje też bardzo ciekawe retrospekcje, cofając nas do czasu, kiedy grające główne skrzypce para pingwinów dopiero się poznawała i powoli w sobie zakochiwała, czy też do momentu, kiedy wspomniany już potomek był jeszcze transportowanym przez swoich rodziców jajkiem.
Akademia Edukacji Filmowej od wielu lat jest największą instytucjonalną formą edukacji filmowej ściśle związaną współpracą ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi. Program AEF obejmuje cykle spotkań, które mają na celu przybliżenie młodym widzom kultury filmowej. Tematy spotkań obejmują historię kina, rodzaje gatunków filmowych, rozwój języka filmowego. Seanse poprzedzone są prelekcjami oraz spotkaniami z twórcami filmu. Profesjonalizm wykładowców, najczęściej ludzi kina lub filmu, nauczycieli, wychowawców oraz samo miejsce zajęć (kino) dobrze służą wychowaniu młodego widza i kształtowaniu jego wrażliwości estetycznej.W skali kraju AEF w Ostrołęce jest jedną z niewielu instytucji zajmujących się edukacją filmową młodego widza.

2018  SP DABROWKA   - © PIXEL