Edukacja przez szachy w szkole

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” Paul Morphy

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej i drugiej mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań na zajęciach Szachowej Krainy. Uczestniczą bowiem w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzięki temu projektowi szkoła otrzymała wyposażenie niezbędne do prowadzenia nauki gry w szachy. Dziękujemy serdecznie inicjatorom i koordynatorom tego projektu.

Głównym celem prowadzonych zajęć jest wspieranie uczniów w ich rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym przez naukę gry w szachy. Pozwala to im w nowy, ciekawy sposób rozwijać umiejętności samodzielnego, refleksyjnego, logicznego, krytycznego i twórczego myślenia. Wspomaga rozumne zachowania w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, uczy wytrwałości przy wykonywaniu zadań. Gra w szachy przynosi też wiele korzyści ponadprzedmiotowych, bo uczy współpracy w zabawie i nauce szkolnej, w sytuacjach życiowych, przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. Daje wiele radości z wygranej i uczy ponoszenia porażki, z którą uczniowie stykają się w swoim życiu.

W pierwszym roku nauki uczniowie poznają bierki szachowe i ich sposób poruszania się po szachownicy, podstawowe pojęcia związane z szachami i zasady gry. Wykonują proste ćwiczenia szachowe przygotowując się do rozgrywania partii i mini turniejów szachowych.

Życzymy wytrwałości małym szachistom w jakby nie było, trudnej sztuce, a iście królewskiej grze. Trzymamy kciuki. I życzymy powodzenia w przyszłych turniejach.

2019  SP DABROWKA   - © PIXEL