Wycieczka do Wachu

Złota polska jesień w tym roku obdarowała nas piękną pogodą.

Skorzystaliśmy z niej podczas wycieczki szkolnej - 18 października 2019 r. Dzieci z klas 0 – III wraz z wychowawczyniami odwiedziły Muzeum Kurpiowskie w Wachu prowadzone przez Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów.
W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku (pasyje-krucyfiksy), a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Pokazują one przemiany zachodzące w tym środowisku pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych. Właściciele starają się ocalić przed zniszczeniem pozostałe resztki dawnej kultury, by te przedmioty przetrwały, dając świadectwo przyszłym pokoleniom o ogromnym bogactwie Kurpiowszczyzny i talencie ich twórców.
Zbiory w Muzeum Kurpiowskim w Wachu zostały podzielone na tematyczne działy: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia, Rzemiosło i Leśny.
Państwo Bziukiewiczowie w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali zwiedzającym lekcję muzealną z cyklu ,,Ginące zawody” poświęconą obróbce lnu. Jedną z ważniejszych upraw na terenie Kurpi były rośliny włókniste: len i konopie. Przędzę lnianą wykorzystywano do wyrobu różnych gatunków tkanin. Uczestnicy mogli samodzielnie zapoznać się z poszczególnymi etapami obróbki lnu tj. czesaniem, międleniem, przędzeniem i tkaniem.
Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, pysznym swojskim chlebem i kompotem ze świeżych winogron. Uczniowie, oprócz zdobytej wiedzy, mogli zakupić drobne ludowe pamiątki i miło spędzić czas na świeżym powietrzu z rówieśnikami i swoimi nauczycielami.

2019  SP DABROWKA   - © PIXEL