Tydzień dla zdrowia 2019

W dniach 25-29 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Dąbrówce miała miejsce IX edycja akcji pt. „Tydzień dla zdrowia”.

W tym roku projekt odbył się pod hasłem „Papierosy powodują krzywe nosy, a woda urody Ci doda”.
Koordynatorami akcji były: p. Monika Sakowska i p. Barbara Prusaczyk.
Przedsięwzięcie to jest jedną z form realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły i obfituje w szereg działań kształtujących wśród uczniów właściwe zachowania i postawy prozdrowotne.

„Tydzień dla zdrowia” podzielony został na poszczególne dni, którym przyświecały różne zadania, spotkania z gośćmi oraz organizowane były konkursy.

W poniedziałek przy wejściu do szkoły pojawiła się gazetka tematyczna propagująca zdrowy tryb życia, uświadamiająca potrzeby dbania o własne zdrowie oraz przypominająca zasady racjonalnego żywienia. Dziękujemy za wspaniałe pomysły paniom Joannie Śnietce i Justynie Tomczak-Lis.

Nauczyciel biologii – pani Elżbieta Dawid przeprowadziła zajęcia na temat czerniaka, jego przyczyn i objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia tej choroby. Nauczyciel przedstawił krótki film, którego celem było budowanie świadomości czerniaka oraz budowanie odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży. Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach VI i VII.
Tego dnia klasy 0-VII wzięły udział w międzyszkolnym konkursie kulinarnym MASTERCHEF pod hasłem „SAMO ZDROWIE”. Celem konkursu było promowanie sztuki kulinarnej oraz pogłębianie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu posiłku z wykorzystaniem zdrowych produktów. Jury oceniało wszystkie potrawy pod względem smaku i estetyki wykonania. Bardzo ciężko było wyłonić zwycięzcę, jednak po burzliwych obradach tytuł MASTERCHEFA miejsce I otrzymał oddział przedszkolny, w kat. klas I-III miejce I otrzymała klasa II, miejsce II – klasa I, miejsce III –klasa III . W kat. Klas IV – VII miejsce I przyznano klasie VI, miejsce II – klasie VII, miejsce III klasie IV oraz wyróżnienie klasie V.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
We wtorek odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów z zaproszonym psychologiem, terapeutą –p.Joanną Brodowską . Dla klas jeden trzy było to szkolenie na temat agresji, emocji oraz tolerancji. Dla klas cztery siedem omówiono problem odrzucenie w grupie, brak akceptacji ze strony rówieśników.
Po południu dla rodziców zorganizowano spotkanie z psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oddział w Myszyńcu, z p.Katarzyną Ładą oraz
z Asystentami zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Komenda Miejskiej Policji w Ostrołęce – p.Anetą Waracką oraz p.Krzysztofem Kolatorem. Podczas spotkania psycholog radziła jak rozmawiać z dzieckiem, czyli jak uczyć dziecko mówić "nie", jak oprzeć się naciskowi grupy. Przedstawiono prezentację multimedialną, w której pokazano w jaki sposób radzić sobie z emocjami, jak na przykład kontrolować wybuchy złości, agresji, jak można rozwiązywać swoje problemy, a nie tylko je "zagłuszać" lub pozornie od nich uciekać. Policjanci rozmawiali na temat szkodliwego wpływu palenia i picia, a także uzależnień od telewizji czy Internetu.

W środę odbyły się zajęcia z trenerem boksu, które prowadził pan Dawid Pac. Uczniowie spotkali się w grupie rówieśników. Była to dla wszystkich świetna zabawa. Trener boksu uczył nas samodyscypliny oraz koncentracji.
Tego samego dnia mieliśmy spotkanie ze znanym w naszej gminie lekkoatletą panem Waldemarem Pędzichem. Opowiadał nam o swoich najważniejszych chwilach sportowej kariery. Ze wzruszeniem opowiedział o tym, co czuje sportowiec, stojąc na podium i słysząc uznania kibiców. Zwrócił uwagę jak ważne jest zdrowe odżywianie, bez nałogów i używek dla dobrej kondycji fizycznej. Pokazał też dzieciom medale, puchary można je było dotknąć i "przymierzyć". Wzbudził u wszystkich podziw i uznanie. Spotkanie zorganizowała wuefistka,
pani Anna Kowalczyk.

W czwartek najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy 0-III – wraz z wychowawcami i mamami przygotowywali zdrowe śniadanie. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest spożywanie śniadania, poznali również zasady zdrowego odżywiania.
Działaniom podjętym w środę towarzyszył ruch i zabawa na świeżym powietrzu. Nauczyciele wychowania fizycznego dla klas IV-VII zorganizował podopiecznym zajęcia propagujące gry i zabawy zespołowe. Na szkolnym boisku rozchodziły się rytmy muzyki, przy których uczniowie aktywnie spędzali czas. W tym dniu, nie zabrakło również konkursów sprawnościowych i gier ruchowych.
W czwartek odbyło się również spotkanie z policjantem. Uczniowie klas 0-III poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz dowiedzieli się jak ważne jest używanie elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym, po zmierzchu.
Uczniom klas IV-VII zostały przybliżone zagadnienia związane z zagrożeniami w Internecie oraz profilaktyką uzależnień. Główny temat spotkania: „E-papierosy uzależniają tak samo jak tradycyjne papierosy...”.

W piątek nauczyciel wychowania fizycznego, trenerka Zumby p.Anna Kowalczyk, uczyła nas ciekawych układów tanecznych.
Dla oddziału przedszkolnego piątek odbył się pod hasłem: „Dzień marchewki” Dzieci wraz z nauczycielem piekli ciasto. Niespodzianką była – „Marchewkowa Uczta Witaminowa”. Nauczyciel przeprowadził zabawy i zajęcia na temat:
„Co dzieci wiedzą o marchewce?” i przyznawał odznaki. Dzieci w nagrodę za zdobycie odznak zostały zaproszone na witaminową ucztę, przygotowaną wcześniej przez nich samych-ciasto marchewkowe.

Od poniedziałku uczniowie klas 0-III wykonywali prace na konkurs plastyczny
pt. „Papierosy powodują krzywe nosy, a woda urody Ci doda”. Wyniki przedstawiono na apelu podsumowującym działania.

Podsumowanie projektu i wręczenie podziękowań odbyło się 4 grudnia na apelu szkolnym. Nauczyciel informatyki p.Joanna Śnietka przygotowała prezentację multimedialną, która pokazała rezultaty naszych działań podczas całego tygodnia.

„Tydzień dla zdrowia” po raz kolejny okazał się niezwykle ważną i ciekawą imprezą, podczas której uczniowie naszej szkoły uczyli się zdrowego stylu życia, zasad prawidłowego odżywiania, unikania nałogów, dbania o higienę, dokonywania świadomych wyborów życiowych sprzyjających zdrowiu, sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego i to wszystko przy świetnej zabawie.

Po podsumowaniu działań na apelu odbyła się degustacja napojów, pełnych witamin przygotowanych przez mamy naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim uczniom za wysiłek, ciekawe pomysły, a nauczycielom za uśmiech i wytrwałość we wspieraniu uczniów.
Mamom bardzo dziękujemy za poświęcony czas oraz pomoc.

PODATEK

 PODATEK

LOSOWO Z GALERII

OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA
OTWARCIE BOISKA

LOKALIZACJA

LOKALIZACJA - KLIKNIJ

 

KONTAKT

Szkoła Podstawowa w Dąbrówce
Dąbrówka 55
07-402 Lelis

Tel. 029 761 71 23
Fax. 029 761 71 23

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2020  SP DABROWKA   - © PIXEL