Ustka

Ustka noclegi posiada stare miasto które na początku średniowiecza Ustka noclegi blisko morza była kaszubską osadą rybacką przypisaną do kasztelani słupskiej i dzieliła historyczne dzieje z pobliskim Słupskiem. Dziś klimat starej portowej wioski znaleźć można jeszcze wśród rybackich domostw w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Znajduje się tu jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi, który ze względu na jego wartość historyczną znalazł się pod ochroną konserwatorską. Pierwsze, planowane działania zmierzające do rewitalizacji obszaru Starej Osady Rybackiej podjęte zostały w 2005 roku, kiedy to, Rada Miejska w Ustka zgodziła się na Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Ustka. Od tego czasu miasto przystąpiło do odnawiania tego terenu którego celem jest przywrócenie mu dawnej chwały i zachowanie wieloletniej urody starych, rybackich chat szachulcowych. Jak prawie wszystkie nadbałtyckie miejscowości uznawane za kurort Ustka pokoje szczyci się urokliwymi piaszczystymi plażami, a do tego oferuje kąpiele wodne, wędrówki po lesie, parku i wzdłuż plaż.

Tuż obok wybrzeża turystów wita pomnik ładnej syrenki. Znajdzie się też atrakcyjna Promenada. Jest to nie tylko uzdrowisko ale działa w Ustce także port rybacki oraz żeglarski, z którego można udać się w rejs statkiem po morzu lub na połów ryb. Turyści uwielbiają Ustka noclegi, z roku na rok powiększa liczba noclegów w Ustce. Ustka domki, apartamenty, pokoje do wynajęcia, kwatery prywatne cieszą się ogromna popularnością. Funkcjonuje tu również stocznia kutrów rybackich. W Ustce nie będą narzekać na nudę również Ci, którzy lubią aktywny, sportowy wypoczynek. Znajdują się tutaj trasy rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki konne, korty tenisowe, pola do mini golfa oraz możliwość nurkowania. Warto też odwiedzić Wydmę Orzechowską. Promenada nadmorska znajdująca się w Ustce to długi ciąg spacerowy tuż obok plaży, utworzony na wydmach w 1875 roku. Wędrując promenadą można zapatrzeć się na morze, nabyć pamiątki w sklepikach, skorzystać z oferty wielu punktów gastronomicznych barów lub wypić kawę w jednej z wielu powstałych przy promenadzie kafejekcz, znaleźć tanie noclegi nad morzem

Port w Ustce posiada często wybieraną atrakcję którą jest molo-falochron, sięgający kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Oprócz obiektu jakim jest port warto obejrzeć też nie ukończone molo nowego portu, które stworzyć chcieli Niemcy przed II wojną światową jeżeli chcemy się tam wybrać to znajduje się na plaży zachodniej, tak samo wcina się kilkadziesiąt metrów w morze i całkiem nieźle się jeszcze trzyma.

Latarnia morska jest to konstrukcja z czerwonej cegły która powstała w 1892 roku, u nasady wschodniego falochronu. Dawniej stała tu baza pilotów doświadczonych marynarzy, którzy działali w bazie dyżury, pomagając żeglarzom proszącym o najczęściej wskazanie kierunku w wejściu do portu w Ustce. W poprzednich latach statki często grzęzły na mieliźnie, tylko żeglarze którzy znali się już z portem znali niebezpieczne i płytkie miejsca. Piloci wyprawiali się łodzią wiosłową, którą podpływali do statków na redzie, oni także zapalali światło „latarni” wciągając na maszt, znajdujący się obok stacji, specjalną lampę naftową. W XIX wieku czerwone światło latarni widać było na Bałtyku z na długość ponad 6 mil czyli około 11 km. Jakieś dwadzieścia lat temu działanie latarników uważane było za wyjątkowo odpowiedzialną, a za błędy groziła wysoka kara. Dzisiejszy budynek latarni wyposażony jest w ośmiokątną wieżę o wysokości 21,5 m, nadaje białe światło na dystans prawie 30 km. W okresie letnim latarnia otwarta jest na zwiedzanie turystów.