Łeba urlop nad morzem

Łeba to miasto w północnej Polsce położona na Wybrzeżu Słowińskim nad rzekami Łebą i Chełstem. Miasto uzyskało prawa miejskie w połowie XIV wieku i stało się to za panowania krzyżaków.
Łeba zaczęła się bardzo rozwijać w XIX wieku, ale jednak prawdziwy rozkwit miasta zaczął się, gdy wybudowano szosę z Łeby do Lęborka.

Natomiast po II wojnie światowej nadmorskie miasto stało się miejscem letniskowym i kurortem dla turystów, który stale się rozrasta.
Łeba jest miejscowością bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów, głównie ze względu na szerokie i czyste plaż, a na plaży znajduję się wiele punktów gastronomicznych oraz sklepików z pamiątkami.

Jeśli chodzi o bazę noclegową jest bardzo rozbudowana i z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Zaczynając od pokoi gościnnych, domki letniskowe, hotele, apartamenty także jest w czym wybierać.

Warto odwiedzić Prywatne Muzeum Motyli, bo jest to naprawdę bardzo wyjątkowe miejsce. Miejsce to powstało w 1999 roku i jest uznana za największą atrakcję turystyczną Łeby. Muzeum można odwiedzać przez cały rok, a ekspozycja prezentuje 4500 tysiąca okazów, ale też dużą kolekcję przedmiotów związanych z motylami i owadami.
Następnym pięknym miejscem jest Labirynt, który przeznaczony jest dla odważnych osób, które posiadają dobrą orientację w terenie. Miejsce to posiada 5 baz, a przed wejściem do labiryntu dla chętnych można skorzystać z wypożyczalni drewnianych wózków, które ułatwią przejście labiryntu z małymi dziećmi. Labirynt znajduję się w parku, gdzie znajdziecie magiczny ogród drewnianych gier wielkoformatowych, a  w nim sporo gier zręcznościowych.
Wieża widokowa w Rąbce znajduję się zaledwie 6 km od centrum Łeby, a myślę, że warto się tam przejechać. Każdy kto wejdzie na szczyt wieży będzie mógł podziwiać cudowne widoki oraz panoramę Jeziora Łebsko. Mimo, że dla turystów wieża służy tylko jako atrakcja to celem jej wybudowania było monitorowanie przeciwpożarowe, a obecnie z wieży korzystają pracownicy Słowiańskiego Parku Narodowego, którzy obserwują siedliska ptaków.
Wyżej wspomniałam o Muzeum Wyrzutni Rakiet i tak warto zobaczyć to miejsce, które było hitlerowskim poligonem, a w czasie II wojny światowej testowano tam rakiety przeciwlotnicze. Obecnie na miejscu znajdziemy rakiety, które pochodzą z różnych okresów, bunkry dowodzenia, hale montażowe oraz wystawę uzbrojenia.
Okolice Łeby słyną ze wspaniałych wydm ruchomych, które stanowią atrakcje turystyczną na skalę europejską i leżą na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.
Łeba Park to miejsce dla całej rodziny, gdzie znajdziemy dinozaury, które wyginęły 65 milionów lat temu, ale dziś zainteresowanie nimi jest o wiele większe. Park daję nam możliwość poznania bliżej tych ogromnych gadów, a położenie Parku jest bardzo blisko morza co daję ciekawy klimat tego miejsca. Modele dinozaurów, które znajdziecie w Parku są wykonane w naturalnej wielkości, a największą uwagę przykuwa mający 43 metrów długości Seismosaurus i wysokości aż 13 metrów.

Łeba atrakcje, ciekawostki

Łeba jest jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych nad morzem. Miejscowość położona jest przy ujściu rzeki Łeby Miasto posiada wspaniały mikroklimat, piękne plaże oraz znajduje blisko Słowińskiego Parku Narodowego gdzie można zobaczyć ruchome wydmy. Noclegi Łeba jest idealnym miejscem do wypoczynku jak i do uprawiania sportów. Miejscowość położona jest przy ujściu rzeki Łeby. Łeba noclegi nad morzem cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Najchętniej wybierane są Łeba domki, zwłaszcza noclegi nad morzem.

Atrakcje i zabytki

Wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym.

Piękne plaże z czystym piaskiem, zjeżdżalniami wodnymi, trampolinami i gastronomią.
Barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w.
Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby).
W Rąbce – dzielnicy Łeby – na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej.

Łeba atrakcje dla najmłodszych


Łeba Park – Park Dinozaurów
Power Park Łeba.
Labirynt Park Łeba.
Adventure Golf Park
Wystawa Motyli
Wystawa klocków Lego
Jazda konna


Na zachód od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i Jeziorami Łebsko i Gardno.
Na wschodzie leży jezioro Sarbsko i Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska,

Historia Łeby nie łaskawa. W 1309 roku Łebą jak i całym Pomorzem Gdańskim zawładnęli Krzyżacy. Zwierzchnictwo Święców wygasło, być może już w momencie przyjścia Krzyżaków, ci zaś utracili władzę nad ujściem Łeby ostatecznie po wojnie trzynastoletniej. Później miasteczko dzieliło losy Ziemi Lęborskiej, która była lennem książąt zachodniopomorskich, a po śmierci Bogusława X na krótko trafiła pod bezpośrednie panowanie królów polskich. W latach 1396, 1441, 1467,1497 kroniki odnotowały duże powodzie. 11 stycznia 1558 roku potężny sztorm na Bałtyku spowodował powódź, która wyrządziła tak wielkie zniszczenia, iż mieszkańcy zdecydowali się zbudować nowe miasto. W 1570 roku kolejna powódź zmusił mieszkańców do przeniesienia się do nowej Łeby. W 1590 roku zburzono kościół św. Mikołaja, który stał w centrum średniowiecznego miasteczka. W drugiej połowie ub. wieku wybudowano mały port morski, służący głównie rybakom, uregulowano też brzegi rzeki. Po uzyskaniu połączenia drogowego i kolejowego z Lęborkiem, Łeba zaczęła pełnić rolę letniska i kurortu.