Bukowina Tatrzańska opis, atrakcje

Bukowina Tatrzańska jest siedzibą jednej z pięciu gmin podhalańskich tworzących powiat tatrzański w województwie małopolskim i odgrywa coraz większe znaczenie dla przemysłu turystycznego i narciarskiego, od wielu lat skutecznie konkurując nawet z samym Zakopanem. W skład gminy wchodzi osiem mniej lub bardziej znanych turystom i narciarzom wsi: Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Groń, Leśnica, Rzepiska, Brzegi, Czarna Góra, i Jurgów. Wieś niczym Rzym, dumnie rozpościera się na wielu wierchach roztaczających widoki, których mogą pozazdrościć alpejskie kurorty.

Główną atrakcją Bukowiny która jednocześnie stanowi centrum rozrywki dla całej rodziny są Termy Bukovina. Cały kompleks obejmuje aż 12 basenów z wodą termalną, 8 saun, 3 zjeżdżalnie, restaurację, kawiarnię, a także strefę wellnes, specjalne pływalnie dla maluchów. Można także korzystać z zajęć z aqua aerobiku. Temperatura wody w basenach wynosi od 30°C do 38°C. Woda termalna dzięki swoim wspaniałym właściwością jest idealnym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Tatr która znajduje się jednocześnie blisko Bukowiny Tatrzańskiej jest Morskie Oko. Jest to największe i najgłębsze jezioro, a także jedno z najwyżej położonych w polskich Karpatach. Jest to bez wątpienia jedno z piękniejszych górskich krajobrazów. Odcinek do Morskiego Oka należy pokonać na pieszo, można także skorzystać z dorożki. Nad jeziorem znajduje się schronisko, w którym można przenocować, posilić się czy napić. Rodzinna Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej to kolejna z atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dla tych starszych. To miejsce, w którym cała rodzina może spędzić miło czas. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Tatry. Dużą zaletą tej stacji jest oddzielenie wyciągów dla początkujących od głównej trasy, co wpływa na zachowanie większego bezpieczeństwa osób, które uczą się dopiero jeździć. Główna trasa ma długość 800 metrów i szerokość 150 metrów, co także wpływa na wzrost bezpieczeństwa na stoku. Większość tras jest oznaczona kolorem niebieskim co oznacza, że są one przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tu jednak także trudniejsze trasy, przeznaczone na szybszą jazdę, oznaczone kolorem czerwonym.

Bukowina Tatrzańska wczasy w górach

Bukowina Tatrzańska jest z jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. W przeciwieństwie do innych kurortów w kraju działających głównie sezonowo, noclegi Bukowina Tatrzańska odwiedzana jest zarówno w zimie (narciarstwo), jak i w lecie (turystyka). Całości odwiedzin całorocznych dopełnia turystyka rekreacyjna związana z bardzo modnymi basenami termalnymi, które jak nigdzie indziej zlokalizowane są aż w dwóch gminnych miejscowościach – Bukowina i Białka Tatrzańska. W Bukowinie można i dobrze zjeść, i wypocząć, i pozwiedzać. Te trzy elementy łączy jeszcze jeden wspólny mianownik. Gorąca woda, pobudzająca krążenie, i wcale nie mowa o wodzie ognistej, w dodatku w środku zimy? Proszę bardzo! Bukowina słynie ze źródeł termalnych, które powstały dzięki odwiertom, do których prawa uzyskało Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne w 2004 roku. Najpopularniejszym, a zarazem największym tego typu obiektem jest „Terma Bukowina Tatrzańska”. Do dyspozycji przyjezdnych jest nie tylko bogate zaplecze rekreacyjne, ale również dopasowana do potrzeb najbardziej wymagających oferta gastronomiczna, nie wspominając już o noclegowej. Nas jednak najbardziej interesować będzie woda. W Bukowinie dla każdego coś się znajdzie – znajduje się tutaj aż 12 basenów – 6 w środku i 6 na zewnątrz, których temperatura wynosi od 28 do 36 stopni Celsjusza. Fantazyjne nazwy nie pozwalają przejść obojętnie. Możemy zażyć kąpieli w „mocydełku”, „bulgotniku”, „cornym stawie”, „ceperskim płaniu”, „łozpolonej Marynie”, na dzieci czeka natomiast „letnie mocydełko” i „bystry potok”. Ze względu na przeznaczenie wyróżnić można i rwące rzeki, i baseny rekreacyjne, pływackie, a do tego brodziki z hydromasażem. Spragnieni nieco większej dawki uciechy dla ciała, z pewnością ucieszą się z możliwości skorzystania ze SPA i wellnes oraz saun – od fińskiej, przez kwiatową, po górską. Na prawdziwych śmiałków z kolei czeka ponad 100 metrów zjeżdżalni. Odpocząć, jak również posilić się, można w tutejszej restauracji samoobsługowej.

Bukowina Tatrzańska wczasy w Tatrach

Noclegi w górach są pożądane przez turystów o każdej porze roku. Warto wspomnieć że Bukowina Tatrzańska stanowi fantastyczną bazę wypadową w Tatry na ciekawe szlaki górskie. Zimą przyciąga ich białe szaleństwo, liczne wyciągi i stacje narciarskie, trasy biegowe i skitourowe oraz wyjątkowe kuligi i biesiadowanie przy ognisku. Latem szlaki piesze, zdobywanie szczytów górskich, ścieżki rowerowe, baseny zewnętrzne i całoroczne termy. Doskonałym miejscem na wypoczynek są noclegi Bukowina Tatrzańska, która słynie z basenów termalnych. Wielu turystów szuka noclegu blisko term, blisko wyciągu. Budynek Domu Ludowego to jedna z największych w Polsce budowli drewnianych.

Baza noclegowa rozwija się coraz lepiej, przybywa obiektów turystycznych. Popularne są domki Bukowina Tatrzańska pensjonaty, wille czy ośrodki wypoczynkowe. Rodziny z dziećmi szukają noclegi z wyżywieniem oraz licznymi atrakcjami dla swoich pociech. Dlatego też turyści chętnie szukają Bukowina Tatrzańska noclegi blisko term. Oprócz zabytków jest to region ciekawy ze względu na liczne atrakcje dla turystów. Należy wspomnieć tutaj o festiwalu „Sabałowe Bajania”, który odbywa się corocznie w Budynku Domu Ludowego. Kapliczka Zborowskiego – zlokalizowana nieopodal domu wczasowego „Wanta” na Wierchu Buńdowym, wybudowana przed II wojną światową. Kapliczka Brzezińskiego na Wierchu Olczańskim datowana na 1922 rok. Umieszczony we wnętrzu wizerunek Trójcy Świętej to jednak oryginalne dzieło samego Brzezińskiego. Na cokole można zobaczyć oryginalną inskrypcję fundatora.

Warto wspomnieć że Bukowina Tatrzańska stanowi fantastyczną bazę wypadową na ciekawe szlaki górskie. Wspaniała atmosfera i góralski klimat powodują, że wiele osób chętnie tutaj powraca, ponieważ jest to doskonała baza wypadowa na weekend, dłuższy urlop czy święta. W miejscowości znajduje się szereg drewnianych pensjonatów z okresu międzywojennego, wybudowanych w stylu inspirowanym stylem witkiewiczowskim (inaczej w stylu zakopiańskim). Znajduje się tam rozbudowana baza noclegowa, stacja sportów zimowych, liczne małe wyciągi narciarskie, w tym popularny ośrodek Olczański Wierch ze Stacją Turnia, dysponującą wyciągiem krzesełkowym. Bukowina jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Kolejną atrakcją miejscowości jest Stary Kościółek – murowany, ale z drewnianą wieżą pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wybudowany w 1887 roku z inicjatywy bukowian, a w szczególności Jędrzeja Kramarza. Warto odwiedzić Bukowina Tatrzańska noclegi blisko wyciągu, to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek w gronie rodziny czy przyjaciół. Latem także czeka wiele atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzenia.