Kościelisko atrakcje

Kościelisko stanowi fantastyczną alternatywę na wypoczynek w spokojnym otoczeniu zieleni i gór a jednocześnie niedaleko większego ośrodka turystycznego pełnego atrakcji. Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową na ciekawe szlaki turystyczne, między innymi na Rysy. Ośrodek Biathlonowy Kościelisko-Kiry co prawda od lat nie odbyły się tutaj żadne zimowe zawody, jednak amatorzy mogą korzystać z dostępnego szlaku. Kościelisko nazywane jest „Sercem Podhala”, znajdują się tutaj dwie największe doliny : dolina Chochołowska i dolina Kościeliska, a Dolina Chochołowska– to najdłuższa dolina w Tatrach. Funkcjonuje tu wiele wyciągów, tras biegowych, skiturowych czy kuligowych. Widoki i klimat sprzyja szczególnie zapracowanym turystom. Kościelisko jest doskonałą bazą wypadową w Tatry oraz noclegi blisko Zakopanego.

Jednym z wartych do zobaczenia zabytków jest przedstawiciel kościeliskiej architektury ludowej czyli zabytkowy, drewniany Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza oraz Dom Ludowy Związku. Miejscem z którego można podziwiać jeden z najwspanialszych widoków na polskie Tatry jest południowo – wschodni stok Butorowego Wierchu zwany Blachówką. Domki Kościelisko to ciekawy sposób na nocleg, z którego korzystają grupy znajomych i rodziny. Najlepiej przystanąć na zakolu ulicy Salamandra tuż przed zabudowaniami przysiółka Blachówka. Miłośnicy biegówek szukają Kościelisko noclegi blisko tras biegowych, są też wypożyczalnie sprzętu, które są świetnie wyposażone. Turyści wybierają noclegi w Kościelisku z uwagi na bliskość Zakopanego i doskonałą bazę noclegową. Noclegi w górach zimą sprawia, że turyści szukają noclegi blisko wyciągu. Miejscem, które oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych jest Kościelisko noclegi. Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową na ciekawe szlaki turystyczne, między innymi na Rysy. Ta góra dysponuje trzema wierzchołkami – polski sięga 2499 metrów powyżej poziomu morza, nieco wyższy (2503 m n.p.m.) znajduje się już po słowackiej stronie granicy. Doskonała lokalizacja, blisko Zakopanego i szlaków górskich przyciąga miłośników Podhala na wypoczynek o każdej porze roku.

Kościelisko atrakcje, ciekawostki

Kościelisko to jeden z najwyżej położonych miejscowości w Polasce. Gminy Kościelisko znajduje się fragment Tatr Zachodnich oraz kilka dolin (Chochołowska, Lejowa, Kościeliska i Małej Łąki) i kilkadziesiąt szczytów.
Kościelisko to jeden z najpiękniejszych podgórskich obszarów znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, u podnóża Tatr Zachodnich. Większą część jej obszaru stanowi Tatrzański Park Narodowy. W skład Gminy wchodzą trzy podhalańskie miejscowości: Kościelisko, Witów i Dzianisz.

Kościelisko to duża wieś często nazywana „Sercem Podhala„z pięknym widokiem na Tatry. Składa się z 21 osiedli, tzw. Polan, od których pochodziła nazwa miejscowości używana do połowy XIX wieku – Polany. Osiedla Kościeliska to: Antałówka, Blachówka, Budzówka, Butorów, Chotarz, Czajki, Górkówka, Gronik, Groń, Karpielówka, Kierpcówka, Kiry, Nędzówka, Pająkówka, Pitoniówka, Rysulówka, Sobiczkowa, Staszelówka, Sywarne, Szeligówka, Wojdyłówka.

Kościelisko odznacza się wspaniałymi widokami na Tatry i bardzo bogatą ofertą turystyczną. Turyści bardzo często wybierają Kościelisko noclegi z widokiem na góry, który zapiera dech w piersiach. Kościelisko noclegi są chętnie wybierane przez turystów chcących wypocząć w górach. Noclegi Kościelisko oferuj wiele miejsc noclegowych takich jak pokoje gościnne, kwatery prywatne, wille, domki, apartamenty, pensjonaty, hotele, ośrodki wczasowe,

Kościelisko określana jako brama do Tatr Zachodnich istnieje od roku 1867.

Do roku 1867 Kościelisko tworzyło jedną osadę z Zakopanem. W latach 70-tych XX w. Kościelisko połączyło się z miejscowością Witów, Dzianisz i Chochołowem.

Rzeźba terenu ukształtowała się nie tylko pod wpływem natury, ale i górników oraz poszukiwaczy złota. Wpływ na podhalańską kulturę mieli też Wołosi, lud o pochodzeniu romańskim, wywodzący się z Półwyspu Bałkańskiego.

Z legendą Tatr wiąże się zbójnictwo, było jedną z form ruchów chłopskich uwarunkowanych historycznie, osadniczo, gospodarczo i społecznie. Legenda przypisuje Janosikowi sprawiedliwość, odwagę, honor, nadprzyrodzoną siłę, spryt- cechy idealnego herosa.

W Dolinie Kościeliskiej zachowały się nazwy form skalnych związane ze zbójnicką historią np. Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie, Zbójnicki Stół.

Pierwszym polskim badaczem Tatr i jednym z pierwszych taterników w latach 1802-1805 był Stanisław Staszic. Okres eksploracji górniczej Tatr Zachodnich przyczynił się do rozwoju wsi Kościelisko.


Dolina Kościeliska uznawana za najpiękniejszą z dolin w całym paśmie polskich Tatr. . Bywali tutaj m.in. malarz Walery Eliasz Radzikowski, warszawski lekarz Tytus Chałubiński, zwany „królem Tatr”, Wincenty Pol, pierwszy proboszcz, zakopiański ksiądz Józef Stolarczyk, malarz i pisarz Stanisław Witkiewicz, generał i podróżnik Mariusz Zaruski.

Uzdrowiskowy rozwój Zakopanego i Kościeliska zaznaczył się budową obiektów sanatoryjnych i pensjonatów. W Kościelisku do dziś odpoczywać można w sanatorium w stylu witkiewiczowskim z XX wieku wybudowane przez Bronisławę i Kazimierza Dłuskich (od 1928 roku Sanatorium Wojskowe w Zakopanem, później Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku, obecnie Dom Wypoczynkowy Rewita).

W Kościelisku tworzyła się tradycja i kultura Podhala za sprawą takich postaci jak Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Nędza Kubiniec czy Andrzej Stopka Nazimek.

SZLAKI TURYSTYCZNE POGÓRZA GUBAŁOWSKIEGO
Pogórze Gubałowskie jest częścią Pogórza Spisko-Gubałowskiego, a najwyższymi wzniesieniami są Butorowy Wierch (1160 m n.p.m) i Palenica Kościeliska (1183 m n.p.m.). Jednak najpopularniejszą jego częścią jest Gubałówka (1123 m n.p.m).

Szlak żółty

Papieska trasa pielgrzymkowa: Krzeptówki – Gubałówka – Ząb – Bustryk – Sierockie – Bańska Wyżna – Bańska Niżna – Zaskale – Ludźmierz,
długość 24 km.

Szlak czerwony

Czerwony Szlak Powstania Chochołowskiego: Chochołów – Poronin, długość 22 km. To również długi turystyczny szlak czerwony na przełęcz Trzy Kopce.

Szlak niebieski

Gubałówka – Butorowy Wierch – Kościelisko
Polana Szymoszkowa – Butorowy Wierch – Kościelisko

Szlak zielony

Kiry – Groń – Rysulówka – Prędówka – Butorowy Wierch, długość 6 km.

Szlak czarny, niebieski, żółty

To szlak, który łączy Zakopane z Oravicami na Słowacji. Większa część szlaku biegnie malowniczymi polanami śródleśnymi.

TRASY ROWEROWE


Dla Aktywnych
SIŁOWNIE ZEWNĘTRZNE
psie zaprzęgi
DOGTREKKING I PSIE ZAPRZĘGI
Quady i Skutery Śnieżne
QUADY I SKUTERY ŚNIEŻNE
Dla Aktywnych
NARCIARSTWO ZJAZDOWE

NARCIARSTWO BIEGOWE, ŚLADOWE, SKITOURING