Krutyń wczasy na Mazurach

Krutyń to wieś w Polsce, która położona jest w województwie warmińsko-mazurskim. Nazwa wsi została wzięta od rzeki, która oficjalnie nazywa się Krutynia.
W latach międzywojennych wioska była miejscowością letniskową.
 Na wsi możemy znaleźć wiele zabytkowych chałup z wieku XX, a w dawnej stodole znajduję się poczta.
W miejscowości znajduję się również zabytkowy cmentarz ewangelicki, na którym znajdziemy groby z okresu międzywojennego. Warto również wybrać się do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w grudniu 1977 roku i jego głównym celem było zachowanie wartości malowniczej, bogatej flory i fauny oraz wartości historycznych. Mazury domki letniskowe nad jeziorem, lasem, z pięknym krajobrazem. Są tu liczne pojezierza, części nizin nadmorskich i środkowopolskich wraz z oddzielającymi je od siebie wzniesieniami. Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska zajmująca prawie 1000 km2 oraz : Puszcza Borecka, Puszcza Nidzicka i część Rominckiej oraz lasy: Łańskie i Taborskie. Jeziora Mazurskie, stanowią raj dla ludzi lubiących żeglować. Jest tu ponad 120 km szlaków wodnych. Jeziora i lasy zapewniają wyciszenie i dają możliwość obcowania z naturą. Znajdziemy tu porty w Giżycku, Rynie, Mikołajkach, Piszu, Węgorzewie czy Rucianem-Nidzie. Leżące po sąsiedzku Mrągowo słynie z corocznie organizowanego Pikniku Country. A przez cały rok kowbojskich klimatów posmakujesz w Western City Mrongoville.


Kolejnym pięknym miejscem jest Jezioro Krutyńskie, które jest najpopularniejszym szlakiem kajakowym na Mazurach i prowadzi ono przez kilkanaście różnych jezior.
Noclegi nad rzeką Krutynią oprócz zabytków jest bogaty w szlaki turystyczne i piesze, ale również jest dużo możliwości jeśli chodzi o spływy kajakowe. To miejsce jest bardzo bogate jeśli chodzi o bazę noclegową także każdy znajdzie coś dla siebie.