Ryn

Ryn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, który położony jest nad dwoma jeziorami. Najstarsze ślady po obecności ludzkiej sięgają epoki neolitu, gdzie podczas prac wykopaliskowych w miejscowości Jeziorko odkryto wyroby kamienne z tego też okresu.
Wszystkie informacje o Rynie pochodzą z Kroniki Wiganda z Marburga z  1377 roku i też ten rok przyjmuję się jako początek budowy ryńskiego zamku.
Natomiast prawa miejskie dla Rynu nadał król Prus Fryderyk Wilhelm I w roku 1723.
W roku 1945 zarządzono ewakuację ludności, gdyż wojska radzieckie wkroczyły do Rynu, a w domach zostali tylko starcy.
Zamek pokrzyżacki co jakiś czas zmieniał właścicieli jednak po czasie powstała Spółdzielnia Pracy Inwalidów „Zorza” oraz ośrodki zdrowia i apteki.
Obecnym właścicielem zamku jest Andrzej Dowigiałło, a w dniu 6 sierpnia 2006 roku otwarto na zamku hotel.
Myślę, że jednym z głównych atrakcji jest odwiedzenie Zamku w Rynie, który położony jest na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów.
Zamek został zbudowany na potrzeby zakonu krzyżackiego i początkowo miał być w obrębie prostokąta. Jednak po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zasięg budowy był ograniczony do czworokąta.
Natomiast po 1990 roku władze miejskie sprzedały go osobie prywatnej, która przerobiła go w hotel czterogwiazdkowy.
Kolejnym pięknym miejscem jest Jezioro Ryńskie, które praktycznie stanowi całość z Jeziorem Tałty. Na jeziorze znajdziemy trzy duże wyspy, a największa nazywa się Duża Wyspa. Zbiornik wodny zasilany jest wodami z sześciu dopływów, a największy z nich ma dopływ z jeziora Notyst. Turyści wybierają jezioro ryńskie noclegi na letni wypoczynek na Mazurach.
Ryn jest bardzo bogate jeśli chodzi o bazę noclegową oraz gastronomiczną i jest dostosowane na każdą kieszeń także śmiało każdy znajdzie coś dla siebie. Ulubione miejsce przez wczasowiczów to Mazury domki, z roku na rok powstaje coraz więcej domków nad jeziorem, ponieważ cieszą się ogromom popularnością.