Wisła

Wisła kojarzy się z jedną zwartą miejscowością, tymczasem tak naprawdę składa się z kilkunastu dzielnic, położonych na powierzchni przeszło 110 kilometrów kwadratowych, z których wiele wygląda jak odrębne miejscowości. Wisła zaprasza na aktywny wypoczynek o każdej porze roku na turystów lubiących spędzać aktywnie wolny czas w Wiśle czeka mnóstwo atrakcji. Na uwagę zasługuje Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, budynek starej karczmy z 1794 r., gdzie obecnie znajduje się Muzeum Beskidzkie. Wisła i jej najbliższa okolica to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, i zarówno latem, kiedy okoliczne góry zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów, jak i zimą – liczne tutejsze stoki cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy. Od wiosny czekają na turystów takie atrakcje jak górskie i spacerowe szlaki turystyczne, parki linowe, baseny kąpielowe, trasy rowerowe, downhillowe, rolkowe i nartorolkowe, boiska (do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego, badmintona), aquaparki. Ciekawą bryłę ma też budynek głównego dworca kolejowego – Wisłą Uzdrowisko. Niedaleko centrum znajduje się Muzeum Adama Małysza, gdzie prezentowane są wszystkie trofea tego wybitnego sportowca. Przez centrum miejscowości przepływa Wisła, na której jest kilka niewielkich kaskad wodnych, które są naturalnymi kąpieliskami. Ciekawy jest również park, w którym znajduje się amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym w sezonie turystycznym bardzo często organizowane są różnego rodzaju występy. Warto polecić choćby te, związane z Tygodniem Kultury Beskidzkiej, które odbywają się w Wiśle (ale też i wielu innych miejscowościach Beskidów) na początku każdego sierpnia. Decydując się na noclegi w Wiśle zimą trzeba pamiętać aby noclegi zamawiać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Naprzeciwko kościoła, znajdują się też zabytkowe budynki plebanii, z początków XIX w. i dawnej szkoły ewangelickiej, a na parafialnym cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” można znaleźć ciekawe nagrobki wielu zasłużonych dla Wisły osób. Jednak największą atrakcją Wisły jest Skocznia Narciarska im. Adama Małysza. Ostatnia jej przebudowa miała miejsce w latach 2003-2007, na fali sukcesów Adama Małysza. Obecnie jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu, gdzie regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Oddalając się od centrum , za Malinką znajduje się Cieńków, słynący m.in. z niezłych stoków narciarskich, a kierując się jeszcze dalej, w stronę Szczyrku, dotrzemy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). Wisła noclegi wybierają turyści z całego świata, którzy przyjechali tu dopingować swoich skoczków. Warto wiedzieć, że z miasta jest wiele wyjść na szlaki, które pozwalają cieszyć się urokiem Czantorii, Stożka, Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską i cudnymi panoramami.

Wisła ciekawostki, atrakcje

Wisła to Perła Beskidu Śląskiego to malownicza miejscowość turystyczna położona w dolinach Beskidu Śląskiego. Centrum miasta znajduje się na wysokości 430 metrów n.p.m., a najwyższy punkt – 1220 m n.p.m. jest zlokalizowany na szczycie Baraniej Góry

Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki wybudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową.

Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Od zachodu Wisłę otacza pasmo Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (980 m n.p.m.) oraz Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.), natomiast od wschodu Równica (883 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) i Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.). Wisła posiada ciekawy układ, który odróżnia ją od innych miejscowości – wiele zabudowań znajduje się poza centrum i doliną rzeki Wisły, Rodowici mieszkańcy Wisły to górale śląscy.

Historia Wisły sięga XVI wieku, gdy Wisła była osadą pasterską. Prawa miejskie otrzymała w 1962 roku i ten okres był początkiem rozwoju turystyki, zmieniając Wisłę w największy ośrodek wczasowo-turystyczny w Beskidzie Śląskim.

Wisła noclegi posiada szeroką ofertę miejsc noclegowych, ośrodków wczasowych, hoteli, pensjonatów, domków, willi czy kwater prywatnych. W Wiśle rozwinęła się sieć szlaków turystycznych (ok. 100 km) to świetna baza wypadowa w najciekawsze szczyty Beskidu Śląskiego.

Zima to raj dla narciarzy, znajdziemy tu wiele noclegów blisko wyciągu, można skorzystać z ponad 20 wyciągów narciarskich. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu także trasy do uprawiania narciarstwa śladowego, biegowego. Latem można skorzystać z otwartego basenu kąpielowego, krytych basenów, kortów tenisowych i boisk sportowych. Z Wisły blisko jest do miejscowości Szczyrk, który jest rajem dla narciarzy.

W mieście znajdują się dwa dworce i trzy przystanki PKP oraz rozbudowana komunikacja autobusowa.

Od wieków miejscowość związana jest z luteranizmem. Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich.

Noclegi Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym początki sięgają XIX wieku. Klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi szukających noclegi w Wiśle w zimie jak i latem. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji wiele atrakcji.

Latem wczasowicze lubią odpoczywać nad brzegiem Wisły, w kilku ośrodkach wypoczynkowych mają udostępnione zarówno otwarte jak i kryte baseny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chętnie korzystają z licznych tras turystycznych, deptaku, kortów tenisowych i boisk sportowych

Najlepsze atrakcje w Wiśle
Deptak i rynek w Wiśle
Skocznia Małysza na Malince
Park miejski
Amfiteatr
Dom Zdrojowy
Dolina Białej Wisełki
Muzeum Beskidzkie
Aleja Gwiazd Sportu
Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarne
Wodospad w Wiśle Czarne
Zamek Prezydenta RP w Wiśle CzarneKościół Piotra i Pawła
Ośrodek Narciarski Stożek
Stacja Narciarska Soszów
Stacja Narciarska Cieńków
Stacja Narciarska Nowa Osada
Amfiteatr i Park Kopczyńskiego
Myśliwski Zameczek Habsburgów w Wiśle