Wisła ciekawostki, atrakcje

Wisła to Perła Beskidu Śląskiego to malownicza miejscowość turystyczna położona w dolinach Beskidu Śląskiego. Centrum miasta znajduje się na wysokości 430 metrów n.p.m., a najwyższy punkt – 1220 m n.p.m. jest zlokalizowany na szczycie Baraniej Góry

Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki wybudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową.

Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Od zachodu Wisłę otacza pasmo Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (980 m n.p.m.) oraz Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.), natomiast od wschodu Równica (883 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) i Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.). Wisła posiada ciekawy układ, który odróżnia ją od innych miejscowości – wiele zabudowań znajduje się poza centrum i doliną rzeki Wisły, Rodowici mieszkańcy Wisły to górale śląscy.

Historia Wisły sięga XVI wieku, gdy Wisła była osadą pasterską. Prawa miejskie otrzymała w 1962 roku i ten okres był początkiem rozwoju turystyki, zmieniając Wisłę w największy ośrodek wczasowo-turystyczny w Beskidzie Śląskim.

Wisła noclegi posiada szeroką ofertę miejsc noclegowych, ośrodków wczasowych, hoteli, pensjonatów, domków, willi czy kwater prywatnych. W Wiśle rozwinęła się sieć szlaków turystycznych (ok. 100 km) to świetna baza wypadowa w najciekawsze szczyty Beskidu Śląskiego.

Zima to raj dla narciarzy, znajdziemy tu wiele noclegów blisko wyciągu, można skorzystać z ponad 20 wyciągów narciarskich. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu także trasy do uprawiania narciarstwa śladowego, biegowego. Latem można skorzystać z otwartego basenu kąpielowego, krytych basenów, kortów tenisowych i boisk sportowych. Z Wisły blisko jest do miejscowości Szczyrk, który jest rajem dla narciarzy.

W mieście znajdują się dwa dworce i trzy przystanki PKP oraz rozbudowana komunikacja autobusowa.

Od wieków miejscowość związana jest z luteranizmem. Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich.

Noclegi Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym początki sięgają XIX wieku. Klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi szukających noclegi w Wiśle w zimie jak i latem. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji wiele atrakcji.

Latem wczasowicze lubią odpoczywać nad brzegiem Wisły, w kilku ośrodkach wypoczynkowych mają udostępnione zarówno otwarte jak i kryte baseny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chętnie korzystają z licznych tras turystycznych, deptaku, kortów tenisowych i boisk sportowych

Najlepsze atrakcje w Wiśle
Deptak i rynek w Wiśle
Skocznia Małysza na Malince
Park miejski
Amfiteatr
Dom Zdrojowy
Dolina Białej Wisełki
Muzeum Beskidzkie
Aleja Gwiazd Sportu
Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarne
Wodospad w Wiśle Czarne
Zamek Prezydenta RP w Wiśle CzarneKościół Piotra i Pawła
Ośrodek Narciarski Stożek
Stacja Narciarska Soszów
Stacja Narciarska Cieńków
Stacja Narciarska Nowa Osada
Amfiteatr i Park Kopczyńskiego
Myśliwski Zameczek Habsburgów w Wiśle