Busko- Zdrój atrakcje

Busko- Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój. Leży na pograniczu Garbu Pińczowskiego i Niecki Soleckiej, w otulinie Parków Krajobrazowych Ponidzia. Noclegi na Ponidziu stanowi świętą bazę noclegową do zwiedzania województwa Świętokrzyskiego. Wybierając noclegi Busko-Zrój, każdy turysta wie, ze jest przede wszystkim znane ze swoich właściwości leczniczych. Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych – solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W czasie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i dostaje się do organizmu. Wody te stosowane są w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, niektórych chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych. W Busku-Zdroju jest kilka zakładów przyrodoleczniczych. Wykonuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są ciągle modernizowane, a wprowadzone rozwiązania pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z zabiegów dla osób niepełnosprawnych. Sanatorium „Marconi” – serce Parku Zdrojowego, wzorowane jest na rzymskich obiektach użyteczności publicznej, a w swych pięknych wnętrzach kryje ogromną salę koncertową posiadającą 170 miejsc. To również Pijalnia Wód, gdzie bezpłatnie można skosztować tutejszych słynnych wód siarczkowych o silnym zapachu. W pobliżu Sanatorium znajduje się muszla koncertowa oraz Aleja Gwiazd związanych z polską muzyka klasyczną. Mają tu swoje słoneczka ludzie związani z buskim festiwalem: Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Krzesimir Dębski czy Bogusław Kaczyński. Niedaleko stąd stoi kapliczka Św. Anny, bardzo ładnie zrekonstruowana. Park Zdrojowy dzieli się na kilka części: ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum, Aleję Mickiewicza – reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem oraz skwer na pl. Zwycięstwa w Rynku. Powstał tu także tzw. Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.

Busko Zdrój noclegi w województwie świętokrzyskim

Miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój. Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busk. Pod względem liczby mieszkańców 7. w województwie świętokrzyskim. W latach 1975–1998 w województwie kieleckim. Busko Zdrój noclegi posiada on wiele pięknych noclegów do których można wyjechać na odpoczynek zarówno samemu jak i z dziećmi. Jednym z takich hoteli który proponuje taką ofertę jest jest Hotel Gromada. Hotel położony jest w cichej dzielnicy uzdrowiska, naprzeciw nowo powstałego, reprezentacyjnego młodego parku, tuż przy zabytkowym Parku Zdrojowym. W pobliżu hotelu znajdują się: hala sportowa, stadion, korty tenisowe oraz pływalnia miejska. Czas uprzyjemni również spacer po Parku Zdrojowym, kino, bądź wycieczka rowerowa (własna wypożyczalnia rowerów) w piękne okolice Buska-Zdroju. Z hotelu można szybko dostać się do najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych regionu, przez co hotel jest idealną bazą wypadową dla chcących poznawać uroki Ponidzia. Odległość od dworca PKS – 2 km, odległość sklepów – 300 m, odległość od centrum miasta – 2 km, odległość od zbiornika wodnego – 4 km. Trzygwiazdkowy hotel Gromada położony jest w cichej części zdrojowej Buska przy zabytkowym Parku Zdrojowym i tuż obok urokliwego, nowo powstającego Parku z licznymi alejkami i piękną roślinnością. Hotel zlokalizowany jest w pobliżu licznych obiektów sanatoryjnych gdzie można korzystać z bogatej gamy dobroczynnych zabiegów leczniczych…W pobliżu znajdują się też: hala sportowa , stadion, korty tenisowe oraz pływalnia miejska. Hotel jest doskonałym miejscem dla ludzi ceniących sobie komfort i ciszę… dla chcących poznać nieskażoną przyrodę i zaznać dobrodziejstwa kąpieli leczniczych z naturalnych źródeł siarczkowych. Hotel dysponuje 50 pokojami: 1 – osobowymi, 2 – osobowymi (z możliwością rozłożenia dostawki dla trzeciej osoby) oraz 3 apartamentami. Do dyspozycji gości jest również: restauracja, parking bezpłatny (zamykany na noc, niestrzeżony), winda, sala konferencyjna oraz recepcja hotelu czynna 24h/ dobę. Personel pomoże Państwu zorganizować wycieczkę do okolicznych atrakcji, a recepcja czynna jest przez całą dobę, dzięki czemu będą mieć Państwo pełną swobodę i niezależność oraz możliwość spędzania czasu tak, jak sobie tego Państwo życzą. Dla kochających swoje samochody jest bezpłatny parking. Nie można zapomnieć że w Busko Zdroju również znajduje się też wiele sanatoriów w których osoby starsze ale i nie tylko może wyruszyć na długi wypoczynek.

Rabka Zdrój opis, atrakcje

Miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy Rabka-Zdrój. Położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby. Rabka Zdrój nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Tytuł ten w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu wojewoda małopolski. W tym samym roku utworzono w Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce Muzeum Orderu Uśmiechu, obecnie przeniesione do nowej siedziby na terenie parku rozrywki dla dzieci „Rabkoland”. Rabka ma własną scenę teatralną, jest nią Teatr Lalek „Rabcio”, a także pomnik Świętego Mikołaja stojący przed zabytkowym budynkiem czynnej stacji kolejowej, nazwanej wówczas Domem Świętego Mikołaja. W parku zdrojowym znajduje się pomnik Jana Pawła II, przy którym ma początek jeden ze szlaków papieskich. Oprócz wielu atrakcji znajduje się też wiele hoteli i ośrodków czy willi. Jedną właśnie z takich willi jest Willa pod Dębami. Jest położona zaledwie 300m od centrum i również w pobliżu 3km od willi znajduje się stok narciarski na którym razem z dziećmi można urozmaicić sobie wyjazd. W tej willi można również płacić bonami turystycznymi co daje jeszcze więcej plusów temu miejscu. Jedna z atrakcji są również szlaki turystyczne. Z Rabki prowadzą szlaki piesze i rowerowe na okoliczne szczyty Gorce (Turbacz), Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki) i Pasma Babiogórskiego (Babią Górę). Czerwony szlak z Turbacza przez Rabkę na Babią Górę jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Rabce znajduje się również Stacja Centralna Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w której mieści się pierwsze w Polsce Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego.

Busko-Zdrój wczasy na Ponidziu

Busko-Zdrój kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Zdrojowym i uzdrowiskami. Miasto znajduje się na pięknym Ponidziu

, które stanowi świetną bazę wypadową na kajaki i nie tylko. Kraina ta oferuje szereg atrakcji tym, którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu, jak i tym, którzy szukają spokoju i wytchnienia. Decydując się na noclegi w Busku-Zdrój czeka wiele miejsc noclegowych, są wille, apartamenty, kwatery i wspomniane wcześniej uzdrowiska. Turyści często wybierają Góry Świętokrzyskie agroturystyka z wyżywieniem. Warto udać się  do „Chlebowej Izby” przy Parafii p.w.św. Brata Alberta w Busku –  Zdroju , gdzie w specjalnym piecu do wypiekania chleba kultywowana jest tradycja jego wypieku. Z kolei w  Parku Zdrojowym centralne miejsce zajmuje zbudowane w klasycystycznym stylu  Sanatorium „Marconi”. Ciekawostką jest fakt, że na Ponidziu został utworzony „Szlak Wokół Słońca”, nawiązujący do  wyjątkowo słonecznego klimatu Ponidzia, a w jego ramach  utworzono kilka szlaków tematycznych:  Szlak architektury, Szlak obrzędów i dziedzictwa kulturowego, Szlak fauny i flory, Szlak odnowy  biologicznej, Szlak produktu lokalnego, Szlak umiejętności. Buska Lokalna Grupa Działania  „Słoneczny  Lider”. Obecność soli przyczynia się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, które staje się jednym z najważniejszych ośrodków w Małopolsce. Tutejsza kopalnia soli była sporą konkurencją dla kopalni w Wieliczce i Bochni. Tym z czego Busko-Zdrój słynie, to kąpiele w miejscowych wodach leczniczych: są to wody siarczkowe, jodkowo-borowe oraz borowiny. Leczy się tu schorzenia dermatologiczne, reumatyczne, neurologiczne, ortopedyczne, jak również mózgowe porażenie dziecięce, co czyni z Buska bardzo ważny obiekt nie tylko na turystycznej mapie Polski, ale również medycznej. Noclegi Busko-Zdrój często wybierają miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek, poniżej dostępne 3 szlaki, które także są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego.
 czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km

  •  zielony z Buska do Wiślicy 90 km
  •  niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39 km

Co warto zobaczyć w Busku:

  1. Kościół pod wezwaniem św. Leonarda należy do najstarszych zabytków Buska. Drewniana świątynia została oddana do użytku w 1699 r., a powstała na miejscu wcześniej tam istniejącego XII-wiecznego kościoła.
  2. Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, która oferuje zjeżdżalnie o długości 67 m mierzącą czas  zjazdu, mini brodzik o głębokości 30 cm ze zjeżdżalnią „słonik”, 6-cio osobowe yaccuzi, zbiornik rekreacyjny o głębokości 90 cm: dwa stacjonarne bicze wodne, grzybek gejzer, ławka wodna z hydromasażem. Wymiary pływalni to wymiary: 25m x 12, 5 m; głębokość: min. 1, 2 m max. 1, 8 m.
  3. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym,
  4. Park Zdrojowy, który został założony w pierwszej połowie XX wieku i dzieli się na kilka części: – ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum o powierzchni 16 hektarów; – Aleję Mickiewicza – reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem; – skwer na placu Zwycięstwa w Rynku; – Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.
  5. Trasa rowerowa Busko – Wełecz – Kameduły to 18-sto kilometrowa ścieżka asfaltowa, która rozpoczyna się i kończy w Busku-Zdroju, doskonała dla rodzin.