Busko-Zdrój

Busko-Zdrój kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Zdrojowym i uzdrowiskami. Miasto znajduje się na pięknym Ponidziu

, które stanowi świetną bazę wypadową na kajaki i nie tylko. Kraina ta oferuje szereg atrakcji tym, którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu, jak i tym, którzy szukają spokoju i wytchnienia. Decydując się na noclegi w Busku-Zdrój czeka wiele miejsc noclegowych, są wille, apartamenty, kwatery i wspomniane wcześniej uzdrowiska. Turyści często wybierają Góry Świętokrzyskie agroturystyka z wyżywieniem. Warto udać się  do „Chlebowej Izby” przy Parafii p.w.św. Brata Alberta w Busku –  Zdroju , gdzie w specjalnym piecu do wypiekania chleba kultywowana jest tradycja jego wypieku. Z kolei w  Parku Zdrojowym centralne miejsce zajmuje zbudowane w klasycystycznym stylu  Sanatorium „Marconi”. Ciekawostką jest fakt, że na Ponidziu został utworzony „Szlak Wokół Słońca”, nawiązujący do  wyjątkowo słonecznego klimatu Ponidzia, a w jego ramach  utworzono kilka szlaków tematycznych:  Szlak architektury, Szlak obrzędów i dziedzictwa kulturowego, Szlak fauny i flory, Szlak odnowy  biologicznej, Szlak produktu lokalnego, Szlak umiejętności. Buska Lokalna Grupa Działania  „Słoneczny  Lider”. Obecność soli przyczynia się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, które staje się jednym z najważniejszych ośrodków w Małopolsce. Tutejsza kopalnia soli była sporą konkurencją dla kopalni w Wieliczce i Bochni. Tym z czego Busko-Zdrój słynie, to kąpiele w miejscowych wodach leczniczych: są to wody siarczkowe, jodkowo-borowe oraz borowiny. Leczy się tu schorzenia dermatologiczne, reumatyczne, neurologiczne, ortopedyczne, jak również mózgowe porażenie dziecięce, co czyni z Buska bardzo ważny obiekt nie tylko na turystycznej mapie Polski, ale również medycznej. Noclegi Busko-Zdrój często wybierają miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek, poniżej dostępne 3 szlaki, które także są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego.
 czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km

  •  zielony z Buska do Wiślicy 90 km
  •  niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39 km

Co warto zobaczyć w Busku:

  1. Kościół pod wezwaniem św. Leonarda należy do najstarszych zabytków Buska. Drewniana świątynia została oddana do użytku w 1699 r., a powstała na miejscu wcześniej tam istniejącego XII-wiecznego kościoła.
  2. Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, która oferuje zjeżdżalnie o długości 67 m mierzącą czas  zjazdu, mini brodzik o głębokości 30 cm ze zjeżdżalnią „słonik”, 6-cio osobowe yaccuzi, zbiornik rekreacyjny o głębokości 90 cm: dwa stacjonarne bicze wodne, grzybek gejzer, ławka wodna z hydromasażem. Wymiary pływalni to wymiary: 25m x 12, 5 m; głębokość: min. 1, 2 m max. 1, 8 m.
  3. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym,
  4. Park Zdrojowy, który został założony w pierwszej połowie XX wieku i dzieli się na kilka części: – ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum o powierzchni 16 hektarów; – Aleję Mickiewicza – reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem; – skwer na placu Zwycięstwa w Rynku; – Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.
  5. Trasa rowerowa Busko – Wełecz – Kameduły to 18-sto kilometrowa ścieżka asfaltowa, która rozpoczyna się i kończy w Busku-Zdroju, doskonała dla rodzin.