Kapica Czasek

Kudowa Zdrój to piękne miasto Dolnego Śląska o licznych zabytkach i fajnych atrakcjach. Dzięki swemu położeniu na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego przyciąga miłośników pieszyhch wędrówek, turystyki rowerowej a także tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek. Ponadto sąsiedztwo Czech jest dodatkowym atutem i warto dodać, że do grudnia 2007 roku w mieście były cztery przejścia graniczne na granicy, które zostały zlikwidowane na mocy Układu z Schengen. Jedną z największych atrakcji miasta jest Kaplica Czaszek, która znajduje się w dzielnicy Czermna.

Kaplica została wybudowana w stylu barokowym w 1776 roku i jest jednym z 3 tego typu obiektów w Europie. Kaplica powstała z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka, który odnalazł dużą ilość szczątków ludzkich będących prawdopodobnie pozostałością po licznych konfliktach (np wojna 30-to letnia) i epidemiach które nawiedzały te tereny. Prace nad urządzaniem kaplicy trwały do 1804 roku. Ciekawostką jest, że kości księdza zgodnie z jego wolą również znajdują się w kaplicy. Miejsce to stanowi wyjątkowy symbol przemijalności i kruchości człowieka. Warto wiedzieć, że co roku w nocy z dnia 14 na 15 sierpnia odbywa się tu msza święta, za tych wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich, którzy umarli wskutek długich i nieuleczalnych chorób, lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplice Czasek można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach:
w maju czerwcu: 9.00 – 17.30
od lipca do września: 9.30 – 17.00
w październiku: 10.00 – 17.00
od listopada do kwietnia: 10.00 – 16.00 – ostatnie wejście do obiektu jest na 15 minut przed zamknięciem.
W pobliżu znajdują się inne ciekawe atrakcje Kudowa Zdrój, dla najmłodszych polecamy wizytę w Muzeum Szlak Ginących Zawodów. Miejsce gdzie przeniesiemy się w czasie i dowiemy się ciekawostek. Powstawanie tej unikatowej kaplicy wraz z gromadzeniem i konserwacją szczątków zajęło aż 8 lat.