Sandomierz

Ziemia Sandomierska przyciąga turystów z całej Polski. Znajdziemy tu wiele atrakcji, ciekawych miejsc i oczywiście liczne sady jabłek, winogron i chmielu. Warto wybrać noclegi w Sandomierzu, który leży nad Wisłą i charakteryzuje się licznymi zabytkowymi budowlami. Miasto zasłynęło dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum, uznanym w 2017 za pomnik historii, położona jest na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu, w Kotlinie Sandomierskiej. Warto wiedzieć, że przez Sandomierz przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Sandomierz jest punktem początkowym żółtego szlaku rowerowego prowadzącego do Opatowa oraz zielonego szlaku rowerowego prowadzącego do Ujazdu. Przez miasto przechodzi czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic, a początek ma żółty szlak turystyczny do Leżajska. Ciekawostką jest, że w Sandomierzu można jeździć na nartach, w parku Piszczele znajduje się wyciąg narciarski o długości 60 metrów.

Jednym z ważniejszych punktów są Podziemia Sandomierza przyciągające coraz więcej turystów. Organizowane są także nocne zwiedzania. Sandomierz często nazywany jest Małym Rzymem ze względu na fakt, iż ulokował się na 7 wzgórzach, a ponadto pod obydwoma miastami ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze. Sandomierskie Stare Miasto to charakterystyczny zespół o średniowiecznym, szachownicowym układzie, skupionym wokół prostokątnego Rynku, z widocznym zarysem i zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich. Ratusz to najbardziej charakterystyczna budowla miasta, pochodzi z XIV wieku, a przebudowana została w XVI stuleciu, w stylu renesansowym. To jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze. Znaną budowlą i dość charakterystyczną jest Brama Opatowska, która wraz z Ratuszem i zamkiem stanowi symbol Sandomierza. To jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego miasta. Brama pochodzi z XIV wieku, a na jej szczycie dostępny jest taras widokowy. Poza centrum Sandomierza, w okolicach ulicy Podmiejskiej i ulicy Błonie odwiedzić warto prastare góry, będące częścią Gór Świętokrzyskich. Zabytkowe budowle, kawiarnie oraz przepiękne ulice miasta, do tego liczne tereny zielone oraz dostęp do Wisły – to wszystko sprawia, że warto przyjechać do Sandomierza i zostać tu na dlużej. Planując noclegi w Sandomierzu czeka na was duża ilość obiektów noclegowych, od kwatery prywantych, przez wille, hotel aż po apartamenty Sandomierz. Baza noclegowa rozwija się tu prężnie, przybywa obiektów turystycznych oraz atrakcji. Miasto można zwiedzać meleksem z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowie o tutejszych zabytkach.

Węgorzewo

W Węgorzewie i okolicy spotkamy zabytki architektury takie jak: późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki z XIV wieku, XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym oraz najstarszy w okolicy XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Węgorzewo jest popularną turystyczną miejscowością na Mazurach, które każdego roku przyciąga coraz większą liczbę urlopowiczów. Latem można wybrać się w rejsy statkami spacerowymi po jeziorach oraz niezapomniane spływy kajakowe. Węgorzewo noclegi nad jeziorem to odpowiednie miejsce dla miłośników sportów wodnych. Różnorodność krajobrazu zachęca do pieszych wędrówek i rowerowych wojaży w najciekawsze zakątki Ziemi Węgorzewskiej zaprowadzą cię liczne szlaki i ścieżki biegnące wśród pachnących lasów, brzegami malowniczych jezior i po kwiecistych łąkach. Wybierają noclegi Węgorzewo spotkacie dużą bazę noclegową, są Węgorzewo domki, agroturystyka, kwatery itd. Region ten to również raj dla amatorów sportów wodnych oraz wędkarzy. Kajakarze i żeglarze nie muszą nawet przywozić własnego sprzętu, gdyż na każdym kroku dostępne są wypożyczalnie.
W Węgorzewie i okolicy spotkamy zabytki architektury takie jak:
1. Późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła,

2. zamek pokrzyżacki z XIV wieku,

3. XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym

4. Najstarszy w okolicy XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. malowniczo położone nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Ciekawym obiektem są budowle hydrotechniczne związane z nieukończonym Kanałem Mazurskim, który miał łączyć jeziora mazurskie z Bałtykiem oraz Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnografiznym nad Węgorapą czyli Skansen w Węgorzewie. agroturystyka Węgorzewo oferuje noclegi z wyżywieniem, wypożyczalnie rowerów czy sprzętu pływającego. Polecam i zachęcam do odwiedzenia Węgorzewa, jest tu kawał polskiej historii a amatorzy fotorgrafii napotkają się na piękne naturalne okazy pod wszelaką postacią czy to roślinności czy zwierzyny. W pobliskim Giżycku możemy zwiedzić Twierdze Boyen a w Mamerkach bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu „Anna”. Wymarzonym miejscem na wypoczynek i regeneracje sił jest Węgorzewo. Kajakarze i żeglarze nie muszą nawet przywozić własnego sprzętu, gdyż na każdym kroku dostępne są wypożyczalnie. Ze sportów ekstremalnych dostępne są też zjazdy na linach, wspinaczka, nurkowanie, paintball czy off-road – jazda samochodami terenowymi.

Wilkasy

Ciekawym miejscem do zwiedzenia w pobliżu Wilkasów jest Twierdza Boyen w Giżycku – świetnie zachowana fortyfikacja z połowy XIX wieku. Mazurska zima jest równie atrakcyjna co lato, a co ważniejsze, także stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Noclegi w Wilkasach to świetne miejsce na wypoczynek. Tanie noclegi Wilkasy, domki letniskowe. We wsi działa kilka przystani dla jachtów, z dobrze funkcjonującymi wypożyczalniami kajaków i innego sprzętu wodnego. Wilkasy domki letniskowe to najczęściej wybierane miejsca noclegowe. Wiele domków oferuje także sauny fińskie, kąpiele w bali, lub baseny rodzinne. Spacerując po lesie można znaleźć wiele grzybów oraz jagód. Wędkarze też znajdą ciekawe łowiska. Duża liczba turystów przybywających na imprezy na jeziorze Niegocin, przyczyniła się do powstania kolejnych miejsc noclegowych a turystyka stała się jednym z ważnych źródeł dochodów miejscowej ludności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, rowery, nordic walking, zimą kuligi, biegówki, łyżwy, bojery. W Wilkasach noclegi dostępne są w atrakcyjnych cenach. Tanie noclegi Wilkasy Duża liczba turystów przybywających na imprezy na jeziorze Niegocin, przyczyniła się do powstania kolejnych miejsc noclegowych a turystyka stała się jednym z ważnych źródeł dochodów miejscowej ludności. Są ośrodkiem sportów wodnych. Turystyka rowerowa jest na wysokim poziomie m. in. za sprawą ścieżki rowerowej, która prowadzi do centrum Giżycka wzdłuż jeziora Niegocin, przebiegając obok jednej z najbardziej znanych atrakcji Giżycka – krzyża Św. Brunona, który stoi również w fantastycznym punkcie widokowym. Mazury można odwiedzić nie tylko latem. Warto wybrać się jesienią oraz zimą. Poza tym gospodarze noclegi Wilkasy często udostępniają rowery, kajaki, wędki, nordic walking. We wsi działa kilka przystani dla jachtów, z dobrze funkcjonującymi wypożyczalniami kajaków i innego sprzętu wodnego.

Solec-Zdrój

Piękną miejscowością na Ponidziu jest Solec-Zdrój. Znajduje się on na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju. Popularne uzdrowisku w Solcu cieszy się ogromną popularnością wśród kuracjuszy z całej Polski. Doceniane są baseny mineralne jedyne takie na terenie województwa świętokrzyskiego. Jest to kompleks basenów otwartych i wewnętrznych, z jedynym w Polce basenem z leczniczą wodą mineralną, najbardziej zmineralizowaną wodą siarczkową na świecie Baza noclegowa miejscowości rozwija się coraz lepiej, noclegi Solec-Zdrój oferują apartamenty, wille i kwatery. Na terenie parku zdrojowego podziwiać można ładne obiekty zabytkowe, biegną tędy również szlaki turystyczne – czerwony do Buska i zielony do Wiślicy. Wody siarkowe ze źródła „Malina” swym stężeniem przewyższają wszystkie inne solanki na świecie i mają 8-krotnie większe stężenie niż dotychczas eksploatowane tu źródła. Na bazie tego źródła powstały nowoczesne Baseny Mineralne Solec Zdrój oraz obiekt hotelowo-sanatoryjny „Malinowy Zdrój”. Największą atrakcją Solca-Zdroju jest bez wątpienia Park Zdrojowy, to zaciszne miejsce, gdzie prócz spokoju, odnajdziesz zabytkowe obiekty sanatoryjne, w tym wille Prus, Irena czy Łazienki, czekają tu również nowoczesne obiekty hotelowo-sanatoryjne. Warto również zobaczyć kościół św. Mikołaja, co ciekawe wyposażenie wnętrza częściowo pochodzi ze starego kościoła: epitafia zasłużonych obywateli Solca, w ołtarzu głównym krucyfiks z przełomu XVI/XVII wieku. Na zewnętrznej ścianie znajduje się renesansowa płyta nagrobna przedstawiająca magnata Samuela Zborowskiego. Ciekawy jest także Zespół pałacowy w Zborowie, miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Solca. Stanowi on pałac pierwotnie renesansowy z XVI/XVII wieku, spichlerz murowany z XVIII/XIX w, gorzelnia z XVIII w, park krajobrazowy i ogrodzenie z bramą z XIX w. Decydując się na noclegi w Solec-Zdrój waro zabrać rower lub kije nordic walking. Znajdują się tu ciekawe trasy do uprawiania turystyki pieszej i rowerowek, które nie są oznaczone ale mieszkańcy chętnie podpowiedzą gdzie najlepiej się udać. Każdego roku przybywa turystów odwiedzających Ponidzie, którzy chętnie wybierają Solec-Zdrój noclegi. We wspomnianym wcześniej parku odbywają się liczne imprezy, koncerty i ciekawe wydarzenia dla osób w każdym wieku. Ciekawą atrakcją turystyczą jest zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno-rekreacyjny.

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Zdrojowym i uzdrowiskami. Miasto znajduje się na pięknym Ponidziu, które stanowi świetną bazę wypadową na kajaki i nie tylko. Kraina ta oferuje szereg atrakcji tym, którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu, jak i tym, którzy szukają spokoju i wytchnienia. Decydując się na noclegi w Busku-Zdrój czeka wiele miejsc noclegowych, są wille, apartamenty, kwatery i wspomniane wcześniej uzdrowiska. Warto udać się  do „Chlebowej Izby” przy Parafii p.w.św. Brata Alberta w Busku –  Zdroju , gdzie w specjalnym piecu do wypiekania chleba kultywowana jest tradycja jego wypieku. Z kolei w  Parku Zdrojowym centralne miejsce zajmuje zbudowane w klasycystycznym stylu  Sanatorium „Marconi”. Ciekawostką jest fakt, że na Ponidziu został utworzony „Szlak Wokół Słońca”, nawiązujący do  wyjątkowo słonecznego klimatu Ponidzia, a w jego ramach  utworzono kilka szlaków tematycznych:  Szlak architektury, Szlak obrzędów i dziedzictwa kulturowego, Szlak fauny i flory, Szlak odnowy  biologicznej, Szlak produktu lokalnego, Szlak umiejętności. Buska Lokalna Grupa Działania  „Słoneczny  Lider”. Obecność soli przyczynia się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, które staje się jednym z najważniejszych ośrodków w Małopolsce. Tutejsza kopalnia soli była sporą konkurecją dla kopalni w Wieliczce i Bochni. Tym z czego Busko-Zdrój słynie, to kąpiele w miejscowych wodach leczniczych: są to wody siarczkowe, jodkowo-borowe oraz borowiny. Leczy się tu schorzenia dermatologiczne, reumatyczne, neurologiczne, ortopedyczne, jak również mózgowe porażenie dziecięce, co czyni z Buska bardzo ważny obiekt nie tylko na turystycznej mapie Polski, ale również medycznej. Noclegi Busko-Zdrój często wybierają miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek, poniżej dostępne 3 szlaki, które także są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego.
 czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km

  •  zielony z Buska do Wiślicy 90 km
  •  niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39 km

Co warto zobaczyć w Busku:

  1. Kościół pod wezwaniem św. Leonarda należy do najstarszych zabytków Buska. Drewniana świątynia została oddana do użytku w 1699 r., a powstała na miejscu wcześniej tam istniejącego XII-wiecznego kościoła.
  2. Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, która oferuje zjeżdżalnie o długości 67 m mierzącą czas  zjazdu, mini brodzik o głębokości 30 cm ze zjeżdżalnią „słonik”, 6-cio osobowe yaccuzi, zbiornik rekreacyjny o głębokości 90 cm: dwa stacjonarne bicze wodne, grzybek gejzer, ławka wodna z hydromasażem. Wymiary pływalni to wymiary: 25m x 12, 5 m; głębokość: min. 1, 2 m max. 1, 8 m.
  3. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym,
  4. Park Zdrojowy, który został założony w pierwszej połowie XX wieku i dzieli się na kilka części: – ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum o powierzchni 16 hektarów; – Aleję Mickiewicza – reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem; – skwer na placu Zwycięstwa w Rynku; – Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.
  5. Trasa rowerowa Busko – Wełecz – Kameduły to 18-sto kilometrowa ścieżka asfaltowa, która rozpoczyna się i kończy w Busku-Zdroju, doskonała dla rodzin.

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem miejscowość w dolinie Dunajca i Krośnicy. Zimą dla narciarzy w Krościenku działa wyciąg orczykowy, latem basen z czystą wodą na potoku Kozłeckim. Na Rynku w Krościenku natomiast czekają dorożki, a zimą organizowane są liczne kuligi, połączone z ogniskiem i pieczeniem barana. W najbliższym czasie planuje się budowę kolejki linowej i następnych wyciągów. Z Krościenka jest kilka wyjść na ciekawe szlaki i szczyty górskie m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Czertezik, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. Poza tym ciekawym obiektem jest zabytkowy kościółek p. w. Wszystkich Świętych, ktorego początki sięgają XIV wieku. Został wtedy wzniesiony maleńki kościółek z łamanego kamienia. Nawa tamtej świątyni to dzisiejsze prezbiterium. W XVI wieku kościół powiększono o obecną nawę, a w XVII stuleciu dobudowano wieżę.

Turyści często Krościenko nad Dunajcem noclegi jako punkt wypadowy w Pieniny. Bliskość miejscowości Szczawnica, Czorsztyna czy jeziora Czorsztyńskiego dodatkowo uatrakcyjnia pobyt w Krościenku. Pieniny domki to miejsce, gdzie noclegi są w dobrej cenie i świetnych warunkach, często też z wyżywieniem, tak wybierają turyści, którzy naprawdę chcą odpocząć od natłoku ludzi, zgiełku wielkich miast oraz codziennych obowiązków. Spędzenie choćby kilku dni w Krościenku z całą rodziną pozwoli zregenerować siły i gwarantuje dobrą zabawę. Charakterystyczne dla Krościenka są źródła mineralne występujące na Zawodziu – prawym brzegu Dunajca. Wody o nazwach Stefan, Michalina i Maria są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, płuc czy układu trawienia. Ta malowniczo położona gmina, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin, stanowi doskonałą bazę dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej oraz uprawiania wędkarstwa.

Z Krościenka jest kilka wyjść na ciekawe szlaki i szczyty górskie m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Czertezik, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. Warto odwiedzić Pieniński Park Narodowy z siedzibą Muzeum w Krościenku przy ul. Jagiellońskiej 107b. Najciekawszymi atrakcjami miejscowości są:  Spływ Dunajcem – w Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi malowniczym przełomem Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin, będący osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową. Tratwami płynącymi wstęgą Dunajca dociera się do serce Pienin – Pienińskiego Parku Narodowego. Trasę tę można też pokonać kajakami i pontonami (rafting), co ostatnio staje się coraz bardziej popularne.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych zwiedzającym (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). 

To też najbardziej znana miejscowość turystyczno – wypoczynkowa w kraju i za granicą, o ponad stuletniej tradycji letniska i kolonii artystycznej. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa. Wielu turystów odwiedzających Kazimierz Dolny poprzestaje na zwiedzeniu rynku oraz kilku głównych, najbliższych zabytków – kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamku, synagogi i kilku innych. Tym czasem równie atrakcyjne, choć rzadziej uczęszczane są okolice miasteczka ze swym bogactwem natury i krajobrazu. 

Poza trasami spacerowymi i zabytkami, Kazimierz oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych. Są to m.in.: flotylla rzeczna – organizująca rejsy wycieczkowe po Wiśle i imprezy na statkach (kursuje od kwietnia do października), przejażdżki bryczkami, wycieczki po okolicach samochodami terenowymi, stacja narciarska na granicy ze wsią Bochotnica (1 km od centrum miasta) z pełnym wyposażeniem, kuligi z ogniskami w plenerze, narciarstwo biegowe, spacery turystyczne melexami, wypożyczalnie rowerów. 

Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką, oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa. Wielu turystów odwiedzających Kazimierz Dolny poprzestaje na zwiedzeniu rynku oraz kilku głównych, najbliższych zabytków – kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamku, synagogi i kilku innych. Kazimierz Dolny noclegi w centrum najczęściej szukają rodziny z dziećmi. Warto odwiedzić to miasto choćby na krótki weekend, pozwiedzać i poznać ciekawe miejsca.

Kacwin

Wypoczynek w górach to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu, a jeśli góry to Pieniny, urokliwe i niezbyt zatłoczone. Polecaną miejscowością noclegową jest Kacwin noclegi. Wioska leży na Pogóżu Spispkim w etnograficznym regionie zwanym Zamagurzem. Nazwa miejscowości Kacwin wywodzi się od niemieckiego Katzwinkel, co oznacza Koci Zakątek. Nieopodal wsi znajduje się wzgórze, które mieszkańcy nazywają Koci Zomek. Zimą czekaja na turystów wyciąg narciarski, kuligi czy trasy biegowe. Latem oczywiście pobliskie jezioro Czorsztyńskie, trasy rowerowe, szlaki turystyczne. W centrum miejscowości można podziwiać malownicze wodospady na potoku Kacwinianka. Znajdują się tu noclegi w willach, pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych. Wielu gospodarzy oferuje noclegi blisko wyciągu Kacwin Bliskość Niedzicy i Czorsztyna gdzie znajdują się ciekawe zabytkowe zamki jest dodatkowym atutem.

Ponadto jezioro Czorsztyńskie doskonale jest przygotowane, można wypożyczyć sprzęt wodny, popływać czy po opalać się na plaży. Kaplica Świętej Trójcy jest najokazalszym obiektem małej architektury sakralnej Kacwina. Wewnątrz kaplicy, na przyściennym drewnianym ołtarzu centralne miejsce zajmuje płaskorzeźba przedstawiająca Trójcę Świętą. Oprócz kościoła w miejscowości znajduje się także Kaplica Chrystusa Króla z 1935 r. Wewnątrz kapliczki stoi kamienna polichromowana figura Chrystusa Króla. Chrystus stoi na półkuli,w rękach trzyma insygnia królewskie – berło i jabłko z krzyżem, a na głowie ma nałożoną koronę. Pieniny noclegi stanowią doskonałą bazę wypadową zarówno na rower, szlaki piesze jak i na narty. Wypoczynek o każdej porze roku przyniesie turystom zadowolenie. Warto skorzystać z oferty domków całorocznych w Kacwinie. W pobliżu miejscowości dostępne są liczne atrakcje turystów w każdym wieku.

Solina

Solina to nie wielka miejscowość leżąca na terenie województwa podkarpackiego. Wieś ta jest położona w bardzo malowniczej okolicy i leży nad jeziorem Solińskim.

Historia Soliny jest długa i sięga początków XV wieku i w tym też okresie była własnością Kmitów. Wieś była miejscowością, w której zamieszkiwali głównie Polacy, a po zakończeniu II wojny światowej z miejscowości wysiedleni zostali żyjący tam Ukraińcy.
Natomiast na dzień dzisiejszy Solina jest miejscem, w którym większość mieszkańców jest pracownikami znajdującej się tam elektrowni, ale jest również miejscem, gdzie latem wypoczywa wiele turystów, co ma związek z położeniem geograficznym.

Solina jest doskonałą bazą wypadową na górskie szczyty, a szczególnie decydując się na wędrówkę jednym z mających swój początek w Solinie górskich szlaków i można liczyć na piękne panoramy oraz dzikiej przyrody.
Ważną atrakcją miejscowości jest zdecydowanie Jezioro Solińskie, a nad jeziorem znajdują się plaże, gdzie można się wykąpać. Turyści mają możliwość także spędzić czas żeglując, wypożyczając sprzęt wodny, a także spędzić czas na wędkowaniu, zwłaszcza Bieszczady domki należą do bardzo popularnych.

Solina jest miejscowością bardzo rozwinięta jeśli chodzi o bazę noclegową oraz gastronomiczną. Na terenie znajdziecie wiele możliwości noclegu zaczynając od pokoi, po domki, apartamenty czy hotele także coś na każdą kieszeń i według Waszych oczekiwań.
Turyści mają możliwość skosztowania specjałów kuchni regionalnej i warto spróbować właśnie tych lokalnych potraw.

Łeba

Łeba to miasto w północnej Polsce położona na Wybrzeżu Słowińskim nad rzekami Łebą i Chełstem. Miasto uzyskało prawa miejskie w połowie XIV wieku i stało się to za panowania krzyżaków.
Łeba zaczęła się bardzo rozwijać w XIX wieku, ale jednak prawdziwy rozkwit miasta zaczął się, gdy wybudowano szosę z Łeby do Lęborka.

Natomiast po II wojnie światowej nadmorskie miasto stało się miejscem letniskowym i kurortem dla turystów, który stale się rozrasta.
Łeba jest miejscowością bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów, głównie ze względu na szerokie i czyste plaż, a na plaży znajduję się wiele punktów gastronomicznych oraz sklepików z pamiątkami.

Jeśli chodzi o bazę noclegową jest bardzo rozbudowana i z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Zaczynając od pokoi gościnnych, domki letniskowe, hotele, apartamenty także jest w czym wybierać.

Warto odwiedzić Prywatne Muzeum Motyli, bo jest to naprawdę bardzo wyjątkowe miejsce. Miejsce to powstało w 1999 roku i jest uznana za największą atrakcję turystyczną Łeby. Muzeum można odwiedzać przez cały rok, a ekspozycja prezentuje 4500 tysiąca okazów, ale też dużą kolekcję przedmiotów związanych z motylami i owadami.
Następnym pięknym miejscem jest Labirynt, który przeznaczony jest dla odważnych osób, które posiadają dobrą orientację w terenie. Miejsce to posiada 5 baz, a przed wejściem do labiryntu dla chętnych można skorzystać z wypożyczalni drewnianych wózków, które ułatwią przejście labiryntu z małymi dziećmi. Labirynt znajduję się w parku, gdzie znajdziecie magiczny ogród drewnianych gier wielkoformatowych, a  w nim sporo gier zręcznościowych.
Wieża widokowa w Rąbce znajduję się zaledwie 6 km od centrum Łeby, a myślę, że warto się tam przejechać. Każdy kto wejdzie na szczyt wieży będzie mógł podziwiać cudowne widoki oraz panoramę Jeziora Łebsko. Mimo, że dla turystów wieża służy tylko jako atrakcja to celem jej wybudowania było monitorowanie przeciwpożarowe, a obecnie z wieży korzystają pracownicy Słowiańskiego Parku Narodowego, którzy obserwują siedliska ptaków.
Wyżej wspomniałam o Muzeum Wyrzutni Rakiet i tak warto zobaczyć to miejsce, które było hitlerowskim poligonem, a w czasie II wojny światowej testowano tam rakiety przeciwlotnicze. Obecnie na miejscu znajdziemy rakiety, które pochodzą z różnych okresów, bunkry dowodzenia, hale montażowe oraz wystawę uzbrojenia.
Okolice Łeby słyną ze wspaniałych wydm ruchomych, które stanowią atrakcje turystyczną na skalę europejską i leżą na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.
Łeba Park to miejsce dla całej rodziny, gdzie znajdziemy dinozaury, które wyginęły 65 milionów lat temu, ale dziś zainteresowanie nimi jest o wiele większe. Park daję nam możliwość poznania bliżej tych ogromnych gadów, a położenie Parku jest bardzo blisko morza co daję ciekawy klimat tego miejsca. Modele dinozaurów, które znajdziecie w Parku są wykonane w naturalnej wielkości, a największą uwagę przykuwa mający 43 metrów długości Seismosaurus i wysokości aż 13 metrów.